DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Anglický buldok - English Bulldog

Historie 
Původ anglického buldoka se nedá jednoznačně určit. Je možné, že Féničané přivedli na britské ostrovy molosské psy a zkřížili je s místními dogovitými psy. Další historické zmínky pocházejí ze středověku. V roce 1209 viděl lord Warren dva řeznické psi, kteří od sebe rozehnali dva zápasící býky. Udělalo to na něj dojem, a tak zavedl každoroční představení s tímto námětem, které se konalo vždy před Vánoci. V roce 1630 byli buldokovití psi poprvé oficiálně klasifikováni jako buldoci. Tehdy se tak nazývali poměrně vysokonozí silní psi. Jejich původní využití by jistě u dnešních milovníků psů vyvolalo zděšení - buldoci byli zneužíváni k přidržení býka při porážce a ke štvaní býka (bull-baiting). V roce 1835 byl bull-baiting zakázán, výsledkem toho však bylo pořádání ilegálních psích zápasů. Pozitivní obrat přineslo až založení klubu Bulldog Club Incorporated v roce 1875. Anglický buldok se stal v Anglii národním plemenem a několik jich vlastnil i Churchill. Po dlouhá léta byl jeho export zakázán, takže u nás zdomácněl až v 80. letech 20. století.

 

Celkový vzhled

  • Krátkosrstý, podsaditý, spíše nižší, široce stavěný, plný síly a kompaktní, masívní hlava v poměru k tělu dosti velká. Žádné znaky nemají dominovat, aby pes nebyl jimi deformován, nebo byly na újmu jeho pohyblivosti.
  • Obličejová partie krátká, tlama široká, tupá a šikmo nazad směřující.
  • Tělo krátké, dobře svázané, údy silné, dobře osvalené, silné kosti.
  • Zadní nohy vyšší a silné, ale v porovnání s mohutnými předními končetinami o něco lehčí.
  • Feny jemnější než psi a ne tak vyvinuté.

 

Charakteristika
Má vyjadřovat odhodlanost, sílu a aktivitu.


Hlava a lebka
Velký obvod hlavy ( má se měřit před ušima ) odpovídající zhruba výšce ramen, při pohledu zepředu vypadá hlava velmi vysoká - od čelisti k temeni, velmi široká a hranatá. - Vedle očí se rozšiřují dobře klenuté líce. Z pohledu ze strany vypadá hlava od týla ke špičce nosu velmi vysoká a krátká. Čelní partie plochá, volné kožní záhyby na hlavě a kolem ní, ne však příliš lalokovité. Výrazné čelo, široké, kvadratické a vysoké,ne kulaté nebo klenuté. Od stopu vede široká a hluboká rýha patrná až do středu lebky. Obličejová část od oblouku lícních kostí k nosu je krátká, s kožními záhyby. Tlama krátká, široká, vzhůru vytočená a od očního koutku po dolní koutek horního pysku velmi hluboká. Nos a nosní dírky velké, široké a černé, v žádném případě masové, játrově hnědé nebo hnědé. Nos je klopený dozadu směrem k očím. Vzdálenost od vnitřního koutku oka ( nebo od prostředku stopu ) ke špičce nosu ne delší, než od nosu ke spodnímu koutku pysku. Nosní dírky velké široce otevřené se zřetelnou kolmou rýhou. Pysky široké, převislé - hluboké, spodní čelist ze strany plně zakrývají, ale vepředu musí dosahovat ke spodnímu rtu a plně zakrývat zuby. Čelisti široké, masívní a hranaté. Spodní čelist vytočená, značně delší než horní čelist. Při čelním pohledu musí mít tyto různé partie obličeje jakousi osu a vyhlížet vyváženě a stejnoměrně. Z pohledu ze strany vypadá hlava od týla k špičce nosu velmi vysoká a krátká. Čelo dlouhé, ploché, nikoli kulaté nebo klenuté.

 

Oči
Při pohledu zepředu jsou uloženy hluboko v lebce, dosti vzdálené od uší.Oči, stop v jedné přímce kolmé na čelní brázdu. Široce od sebe posazené ovšem vnější koutky se nacházejí na vnitřní linii lícních kostí. Jsou kulaté, přiměřeně velké, ani zapadlé nebo vypouklé. Barva očí velmi tmavá - skoro černá. Nesmí být vidět bělmo, když se pes dívá dopředu.
 

Uši
Vysoko nasazené, takže přední okraje obou uší při pohledu zepředu tvoří ne nejvyšší křivky hlavy. Mají být co možná nejdál od sebe a od očí. Malé a tenké.
Růžovité je korektní: na zadní straně dovnitř složené a dozadu stažené, horní okraj ucha je do strany též tažen dozadu, vnitřní ucho je částečně viditelné.

 

Zuby
Čelisti široké a hranaté, šest řezáků v jedné přímce mezi špičáky, které jsou daleko od sebe. Zuby velké, mohutné, při zavřené tlamě nejsou viditelné. Při čelním pohledu je dolní čelist paralelně před horní čelistí.
 

Krk
Přiměřené délky ( lépe kratší než delší ) velmi silný, hluboký a mohutný. Dobře klenutý s hodně volnou kůží v silných záhybech, na hrdle od spodní čelisti po hruď tvořící oboustranný lalok.
 

Přední končetiny
Široká ramena, šikmo a nízko položená, velmi silná a svalnatá dávají dojem, že jsou z venčí postranně připevněná. Hrudní koš je prostorný, kulatý a velmi hluboký. Od vrcholu ramene až po hrudní kost. Je dobře hluboko mezi rameny zapuštěn. Mohutný, za předními končetinami kulatý - bez rovných ploch, dobře klenutá žebra. Přední končetiny mohutné a silné,dobře vyvinuté, široce postavené, svalnaté a rovné. Jejich vnější linie vypadá zahnutě, ale kosti jsou rovné a silné,ne vybočené nebo křivé, v poměru k zadní končetině krátké, ale ne natolik, aby záď vypadala příliš dlouze, nebo aktivita psa trpěla a vypadal znetvořeně. Lokty hluboce nasazeny, znatelně odstávající od hrudníku. Záprstní kosti krátké, rovné a silné.
 

Trup
Hrudník široký, po stranách kulatý,výrazný a hluboký. Záda krátká, mohutná, v ramenou široká, v bederní partii znatelně užší. Bezprostředně za rameny jsou záda nepatrně níže ( nejnižší místo ). Odtud páteř postupně stoupá k bedrům (nejvyšší bod bederní páteře je vyšší než ramena ) na to klesá linie zad - tvoří jeden oblouk - odtud prudčeji klesá k ocasu ( tento oblouk se nazývá "roach - back" ) je to pro tuto rasu charakteristický znak. Trup je daleko odzadu žebrován, břicho vtažené, nevisící.
 

Zadní končetiny
Zadní končetiny mohutných kostí, svalnaté, poměrně delší než přední, tudíž jsou bedra vyvýšená, zánártí kosti lehce zaúhlené, nohy delší a svalnaté od beder až k zánártní kosti, nártní kosti krátké, rovné a silné. Kolena oblá a lehce ven vytočená, proto se zánártní kosti lehce vtáčejí k sobě a tlapy se mírně vytáčejí ven.
 

Tlapy
Přední tlapy rovné, jen docela mírně vybočené, kulaté, prostřední velikosti. Zadní tlapy kulaté a kompaktní, prsty kompaktní a silné, dobře dělené, dobré stavby kostí.
 

Ocas
Nízko nasazený, u kořene dosti silný, rovně rostoucí, potom otočený dolů. Kulatý hladkosrstý, bez střapců, nebo drsné srsti. Přiměřeně dlouhý - spíše krátký než dlouhý - silný u kořene, rychle se zužující do jemné špičky. Nošený dolů ( bez nahoru otočené špičky ) a nikdy nad linii zad.
 

Chůze
Zvláštní, těžkopádná chůze, jakoby krátkými, rychlými kroky, chodící po špičkách. Zadní nohy nezvedá příliš od země, což vypadá jakoby šoupal nohama po zemi, při běhu posouvá rameno dopředu.
 

Srst
Jemná struktura, krátká, hustá a hladká ( tvrdá pouze pro krátkost, a hustotu), nikdy ovšem štětinatá.
 

Barva
Jednobarevná nebo jednobarevná s tmavou maskou ( smuts). Vícebarevná vždy jasné a čisté barvy, též žíhaná, červená v mnoha odstínech jako : srnčí červená, rezavá, plavá atd., bílá a strakatá - to je bílá s výše uvedenými barvami. " Dudley" to zn. s hnědým nebo masovým nosem, černá a černá s hnědou jsou nejvíce nežádoucí.
 

Velikost
Psi: 25 kg ( 55 lbs )
Feny: 22,7 kg ( 50 lbs )
 

Připomínka
Psi mají mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, která se zcela nacházejí v šourku.
 

Chyby
Každá odchylka z výše jmenovaných bodů se má posuzovat jako chyba. Jejich závažnost v přesném poměru ke stupni důležitosti chyby.

 

aktualizováno: 17.05.2024 18:49:23